Ita Haręza

Nitkowe komunikatory

Komunikacja to wymiana informacji między ludźmi. Nośnikami danych mogą być słowa - komunikaty werbalne, ale również gesty, teksty, dźwięki, obrazy, formy przestrzenne, czyli komunikaty pozawerbalne. Komunikaty przesyłane są różnymi kanałami komunikacyjnymi, za pomocą dotyku, wzroku, słuchu. Ważne jest, aby były one zrozumiałe dla nadawcy i odbiorcy.
Na co dzień nie zastanawiamy się nad nośnikami informacji, jakich używamy. Przywykliśmy do słów. Trudno dziś o tak zwane „porozumienie bez słów”. Najczęściej jest to możliwe tylko z najbliższą nam osobą.

– przełamywanie wewnętrznych ograniczeń w kontakcie z innymi,
– odnajdywanie nowych sposobów komunikacji niewerbalnej,
– rozważania o potrzebie komunikowania się.

Przebieg ćwiczenia

Macie przed sobą kolorowe nitki, sznurki, szpulki, sznurowadła. Wybierzcie kilka z nich. Podzielcie się na 2-3 osobowe grupy, w których będziecie wspólnie pracować. Wybrane materiały posłużą Wam do tworzenia wizualnych komunikatów między wami.

Przy użyciu wybranych przedmiotów wykonajcie obiekty nitkowe łączące was ze sobą. Mogą to być formy niosące jakąś konkretną informację. Opracujcie swój własny kod, którego przekaźnikiem będzie wasz obiekt.

Prezentacja
Obejrzyjcie wszystkie realizacje. Jakie informacje odczytaliście z waszych obiektów? Zastanówcie się, co warunkuje dobrą komunikację między ludźmi? Co jest przyczyną wszelkiego rodzaju nieporozumień?

Uczestnicy: studenci.
Miejsce: boisko szkolne.
Materiały: kolorowe nitki, włóczki, sznurowadła, sznurki, szpulki etc.
Czas działania: 1 godzina.

Barge, J. K., ( 2007), Komunikacja między ludźmi, Warszawa: PWN.

Artyści i ich dzieła:
Goldsworthy, A., (1997) Foxgloves threaded onto starks laid on bracken, Scaw Galen.
Althamer, P., (2007) Path, Munster.