Aneta Młynarczyk

Zwierciadło duszy

Nie tylko można się rozpoznać w zniekształcającym lustrze (karykatura jest dobra tylko wtedy, gdy przypomina oryginał), ale samo to zniekształcenie, przez to, że przesadnie ukazuje pewne właściwości obiektu, może być użyteczne i przyczynić się do lepszego samozrozumienia.
Leszek Kołakowski, Mini wykład o maxi sprawach

– próba spojrzenia na siebie z innej perspektywy i wejrzenia bardziej wnikliwie w siebie, na podstawie swojego wyglądu,
– próba kreatywnego podejścia do swojego wyglądu,
– skonfrontowanie swojej urody z „ideałem” kreowanym przez kulturę masową.

Przebieg zajęć:

Macie przed sobą lustro, przyjrzyjcie się swojemu odbiciu, a następnie używając flamastrów przerysujcie je na powierzchnie zwierciadła.

Przyjrzyjcie się swoim portretom. Co według was jest charakterystyczne w waszych twarzach. Zastanówcie się, którą część twarzy chcecie karykaturalnie uwydatnić, przerysować, podkreślić bądź co chcielibyście w nich upiększyć.

Korzystając z papieru ściernego, ze spodniej części lustra zetrzyjcie warstwę farby refleksyjnej w miejscach, które chcecie zmienić. W kolorowych czasopismach wyszukajcie zdjęcia, którymi chcielibyście zstąpić starte miejsca na swoich lusterkach.

– dyskusja na temat, jaki wpływ na nasze pojęcie urody, piękna ma otaczający nas świat reklamy i mediów masowych.
– próba uzasadnia przez uczestników warsztatów dokonanych wyborów i prezentacja prac.

Uczestnicy: gimnazjaliści i dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Miejsce: MDK w Zgierzu
Materiały: Lustra, kolorowe czasopisma, markery
Czas działania: 2 godziny

Artyści i dzieła:
Hamilton R. (1956), Just what is that makes today’s homes so different, so appealing?, Tubingen (Germany), Kunsthalle Museum,
Witkiewicz S.I. (1927), Autoportret, Słupsk, Muzeum Pomorza Środkowego

Jaki A., Kaczmarek J. (2003); Picasso. Życie i twórczość; Warszawa; Arkady
Jabłoński J.(2001); Witkacy. Sztukmistrz. Filozof. Estetyk; Kraków; Wydawnictwo Literackie

Opisy konkretnych realizacji, uwagi, refleksje:
Autorka: Justyna

Autorka przeprowadziła liczne zmiany w swoim wyglądzie. Wymieniła długie brunatne,
kręcone włosy na proste blond. Oczy bary piwnej zmieniła na błękitne, uwydatniła usta.

Autor: Damian
Przedstawił swoją sylwetkę w bardzo swobodny „karykaturalny"sposób. Trudny do identyfikacji portret wzbogacił doklejeniem na powierzchnię lustra torsu mężczyzny w czarnej skórzanej kurtce.

Autorka: Dorotka
Dorotka w całości starła z lustra narysowany przez siebie portret i zastąpiła go elementami
wyciętymi z kolorowych czasopism.

Współczesne media wprawiają nas w kompleksy gdyż ukazują sztucznie i komputerowo udoskonalone twarze i sylwetki ludzi. Uczestnicy w wyborze zmian kierowali się osobistymi sympatiami do aktorów i sławnych postaci (chcąc fizycznie się do nich upodobnić) Zastępowali elementami z ich twarzy, swoje usta, oczy, włosy a nawet całą twarz.