<<powrót

III rok 2007-2008

Warsztaty

Cyprian Łukasik

Latawiec przemiany

Wyobraźnia to latawiec, na którym możesz wzbić się najwyżej.
Lauren Bacall

Cele:
– rozwój pro-ekologicznego myślenia twórczego,
– wykorzystanie materiałów, które straciły swoje pierwotne zastosowanie.

Przebieg zajęć:
Część I
Wprowadzenie:

Ludzie od wieków fascynowali się możliwością wznoszenia się w przestworzach. Odzwierciedleniem tych marzeń są latawce. Tradycyjne latawce wykonuje się pieczołowicie z wielu materiałów ozdabiając je na różne sposoby. Gdybyśmy mogli jednak skorzystać z różnorodności i barwności produkowanych milionów reklam na na torbach foliowych, to czy odbiegały by swoją atrakcyjnością od tych tradycyjnych latawców?

Część II
Macie przed sobą torby reklamowe i listewki itd., wykorzystajcie podane materiały do stworzenia latawców. Zastanówcie się w jaki sposób wykorzystać fabrycznie wykonane nadruki na torbach do jak najciekawszego ozdobienia waszych prac.

Część III
Uczestnicy warsztatów puszczają na wiatr, wykonane przez siebie latawce.

Konfrontacja:
Dyskusja na temat, w jaki sposób kultura masowa zasypująca nas tonami kolorowych śmieci, może być przez nas twórczo i świadomie użyta w kultywowaniu wiekowych tradycji?

Uczestnicy: Gimnazjaliści, dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Miejsce: MDK w Zgierzu
Materiały: Torby reklamowe, listewki, klej, sznurek.
Czas działania: 1-1,5 godziny

Artyści i dzieła:
ldenburg C., Apple core, Jerusalaem Israel, Israel Museum of Art (1922), Oldenburg C., Floor cone (1962), New York, Green Gallery, Oldenburg C., Bedroom Ensemble (1963), Ottawa, National Gallery of Canada, Oldenburg C., Floor burger (1962), Toronto, Art Gallery of Ontario

Bibliografia:
Updike J. (2004); Szukajcie mego oblicza, przeł. Jerzy Kozłowski; Poznań Rebis

Autorka: Zuzia
Swój latawiec autorka ozdobiła centralnie umieszczonymi dalmatyńczykami. Kompozycje dopełniła ilustracjami różnych przedmiotów mięsnych wyciętych z innej torby. Ogon latawca w zabawny i oryginalny sposób został zrobiony z foliowych fotografii kiełbas.

Autor: Bartek
Latawiec został wykonany z folii w różowe paski w centralnym miejscu umieszczona została fotografia kota. Kiczowaty słodki nastrój dopełniły rozmieszczone dookoła róże oraz napis „pusy cat”.

Autorka: Ania
Latawiec składa się z prostej kompozycji geometrycznych figur, które spełniają w nim rolę oczu oraz buzi z wytkniętym językiem. Z różnych napotkanych liter autorka stworzyła kolażowy napis „uśmiechnij się”

Przeprowadzona z uczestnikami dyskusja ujawniła bardzo duże pokłady możliwości w zastosowaniu materiałów uznanych za śmieci. Twórcza wyobraźnia okazuje się niewyczerpalnym źródłem inspiracji i pomysłów, takich jak dom i meble z gazet, makulatury i tworzyw sztucznych z odzysku.

<<powrót