Anna Kazimierak

Nić Ariadny

– zdobycie wiedzy na temat form i symboliki labiryntu,
– doświadczalne sprawdzenie uniwersalności mitu labiryntu,
– refleksja nad ludzkim losem,
– integracja grupy.

Uczestnicy:
10 uczniów ostatniej klasy gimnazjum.

Miejsce:
klasa w budynku szkolnym.

Materiały:
flamastry, różnokolorowe sznurki, plastelina, karki z ilustracjami labiryntów, kwadratowa plansza z białego kartonu o bokach min. 2,5 m.

Czas:
1 godzina.

Przebieg warsztatu:

Przypomnienie greckiego mitu o Tezeuszu, Minotaurze i Ariadnie. Omówienie rodzajów labiryntów (klasyczne, jaskiniowe, tańczone). Prezentacja ilustracji z przykładami labiryntów pochodzących z różnych epok. Rozmowa kierowana na temat symboliki labiryntu.

Każdy z uczestników wybiera jedną ilustrację z przykładem labiryntu, który podpisuje swoim imieniem. Rozwiązuje zawartą w labiryncie zagadkę. Następnie uczestnicy odkładają ilustracje i wybierają zwój sznurka w ulubionym przez siebie kolorze.

Każdy z uczestników losuje ilustrację (tym samym losując osobę, której imieniem jest podpisana). Wylosowana osoba podchodzi do leżącej na podłodze planszy i dostaje instrukcje od osoby, która ją wylosowała (trzymającej – jak Ariadna w micie – koniec nici), w którym miejscu na planszy przy użyciu plasteliny kolejno mocować swój sznurek, aby dojść do środka. Kolejni uczestnicy wykonują opisane zadanie na tej samej planszy tworząc układ przeplatających się w różnych kombinacjach nici.

Konfrontacja:
Czy sznurki, z których ułożyliście labirynt mogą symbolizować wasz (ludzki) los?
Jakie cechy ludzkiego losu można wyczytać ze wszystkich labiryntów?
Gdzie obecnie mamy do czynienia z labiryntami?
Czy nasze codzienne życie można by nazwać labiryntem?
Czy w labiryncie twojego życia potrzebujesz nici, mapy, czy dajesz sobie radę sam?
Czy w waszym życiu sami wytyczacie drogi, po których przebiega nić w waszym labiryncie, czy może wybieracie linie, które już istnieją?
Co znajduje się na końcu labiryntu?

Kopaliński Władysław, Słownik mitów i tradycji kultury, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2003
Kowalski Krzysztof, Krzak Zygmunt, Tezeusz w labiryncie, Wydawnictwo Psychologii i Kultury ENETEIA, Warszawa 2003