Elżbieta Trzebska

Czarodziejskie okulary

Motto:
Świat może być lepszy.

– rozwijanie kreatywności i wyobraźni,
– rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia,
– zwrócenie uwagi na możliwość kreowania, zmieniania i ingerowania w rzeczywistość.

Uczestnicy: grupa dzieci w wieku 10 lat.
Miejsce: park.
Materiały: okulary przezroczyste, okulary różowe, kartony formatu A3, farby do malowania na szkle, farby plakatowe, pędzle grube i cienkie, pojemniki na wodę, palety.
Czas: 2 godziny.

Wprowadzenie, rozmowa o tym co nas otacza
Czy podoba Wam się otoczenie? Co byście w nim zmienili? Co byście dodali, a co usunęli?
Rozdanie uczesnikom różowych okularów
Czy w różowych okularach świat wygląda inaczej? Co się w nim zmieniło? Czy te zmiany są dobre czy złe?

Rozdanie uczestnikom okularów
Wybierzcie sobie dowolny fragment otoczenia. Zastanówcie się, co Wam się w nim podoba, a co byście zmienili. Pomyślcie, co chcielibyście tam zobaczyć. Pomalujcie szkła okularów w taki sposób, aby to, na co patrzycie uległo pozytywnej zmianie.

Połączenie
Mając na oczach swoje okulary namaluj to co, widzisz, łącząc w jeden obraz wybrany fragment otoczenia z tym, co namalowane na okularach.

Czy podoba Wam się miejsce, które namalowaliście? Dlaczego? Co Wy możecie zrobić, żeby Wasze otoczenie stało się lepsze, ładniejsze? Od czego możecie zacząć?
Wymiana okularów pomiędzy uczesnikami.
Jak inni widzą otoczenie? Czym ono różni się od tego, które Wy namalowaliście? Dlaczego?

Wybrane przykłady realizacji w ramach 6. Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta, Poznań 2007

Agnieszka
Opis okularów
Okulary o owalnym kształcie pomalowane zostały za pomocą farb do malowania na szkle. Górna część szkieł pomalowana została na różowo. W dolnej ich części autorka umieściła różowe kwiatki, sprawiające wrażenie wysypywania się z nieba.
Opis realizacji
Obrazek formatu 42 x 60 cm wykonany na tekturze, farbami plakatowymi. Praca przedstawia fragment parku, są tu drzewa, trawa, na niebie świeci słońce. Dodatkowe elementy to niebo w kolorze różowym oraz rozsypane na formacie tego samego koloru kwiatki. Obrazek jest bardzo kolorowy, słoneczny i radosny.

Kacper
Opis okularów
Owalne okulary pomalowane zostały za pomocą farb do malowania na szkle. Autor umieścił na szkłach jedynie czarne pionowe paski. Na każdym szkle znajdowały się dwa paski po przeciwnych jego końcach.
Opis realizacji
Obrazek formatu 42 x 60 cm wykonany na tekturze, farbami plakatowymi. Praca przedstawia niebieskie niebo przecięte trzema pionowymi, czarnymi paskami. Są one umieszczone w równej odległości od siebie.

Mateusz
Opis okularów
Owalne okulary pomalowane zostały za pomocą farb do malowania na szkle. Autor pomalował okulary cienką, przezroczystą warstwą błękitnej farby, tak aby wszystko na co patrzy przyjmowało ten odcień.
Opis realizacji
Obrazek formatu 42 x 60 cm wykonany na tekturze, farbami plakatowymi. Praca przedstawia fragment parku, drzewa, trawę, niebo i słońce. Wszystkie te elementy są jednakowego niebieskiego koloru na białym tle.