Agata Trojak

Podążaj za królikiem

"Alicjo! Weź tę bajkę w dłonie a potem złóż ją lekko
W twoich dziecięcych snów ustronie otocz ją opieką"

"Wreszcie siostrze Alicji przyszło na myśl, że jej mała siostrzyczka będzie kiedyś dorosłą kobietą ale zachowa swe ufne i dobre serce dziecka (…) pamiętając swoje własne dzieciństwo i szczęśliwe letnie dni."

- rozwijanie wyobraźni,
- zastanowienie się nad wpływem bajek z dzieciństwa na nasze dorosłe życie,
- zapoznanie się z dziełami Antonio Gaudiego.

Rozmowa z uczestnikami na temat ich ulubionych bajek z dzieciństwa, przypomnienie bohaterów tych bajek oraz zastanowienie się nad cechami jakie posiadali. Próba powrotu do naszych ulubionych miejsc oraz wspomnienie nierealnego świata, w jakim każdy młody człowiek przebywał. Zapoznanie się uczestników z bajkowymi pracami Gaudiego.

Uczestnicy otrzymują kafelki, które mogą ciąć, tworzyć mozaiki, malować, zdobić kamieniami, tkaninami itd.
Polecenie
Z materiałów, które macie przed sobą wykonajcie pracę, która będzie opowiadała o waszym świecie z dzieciństwa.

Stworzenie wystawy z wykonanych prac, przyklejenie ich do ściany. Rozmowa z uczestnikami na temat ich wrażeń i odczuć związanych z przeprowadzonym warsztatem.
Jak się czujecie po powrocie do czasów dzieciństwa? Co sądzicie o Waszych pracach? Jakie są teraz Wasze uczucia do bohaterów z dzieciństwa?

Uczestnicy: Studenci różnych kierunków, 7-10 osób.
Miejsce: Ogród domku jednorodzinnego.
Materiały: Kafelki, farby akrylowe, farby do ceramiki, pędzle, kamyczki, tkaniny, klej.
Czas: Wiosna, popołudnie, 3 godziny.

Bibliografia
Caroll L., (1993), Alicja w krainie czarów, Wydawnictwo „ Nasza Księgarnia”, Warszawa
Bergos J., Llimargas M., (2000), Gaudi człowiek i jego dzieło, Arkady, Warszawa

Wybrane uwagi, refleksje i wypowiedzi uczestników
„Czuję nostalgię do moich dawnych idoli.”
„Wybornie spędziłem czas tworząc terakotowe kompozycje. Odkryłem, że pasja tworzenia towarzyszyła mi od dzieciństwa.”
„Wolę pamiętać bohaterów bajek takimi jacy byli dla mnie w dzieciństwie.”
„Jesteśmy zdolni i ciągle młodzi.”
„Pracochłonne acz przyjemne.”
„Zupełnie jak w dzieciństwie, gdy ma się wspaniałe pomysły ale trudno je wykonać.”

Prace powstały w ramach warsztatu w Pracowni Działań Multimedialnych na wydziale Edukacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (2007)