Agata Stanecka

Latające talerze

– rozwijanie kreatywności,
– wprowadzenie nowych technik plastycznych,
– relaks i zabawa,
– rozwijanie empatii i uwrażliwianie na problemy innych.

Uczestnicy: dzieci w wieku 8–11 lat.
Miejsce: klasa szkolna.
Materiały: masa solna, potłuczone talerze, farby.
Czas: 1–1,5 godz.

Zapoznanie uczestników z historią rozbitych talerzy latających
Pod moim domem chcieli wylądować kosmici. Mieli piękne, kolorowe pojazdy – latające talerze. Chcieli zobaczyć pierwsze oznaki wiosny i mieli jak najszybciej wracać na swoją planetę. Niestety, ich latające talerze stłukły się podczas lądowania. Wiosna już w pełni, a oni nie mają czym wrócić do domu. Pomyślałam sobie, że dobrze byłoby im pomóc w odbudowaniu ich pojazdów. Przyniosłam tutaj resztki rozbitych talerzy, „kosmiczną masę naprawczą”, która pomoże je posklejać oraz „farby uprzyjemniające lot”, którymi pomalujecie naprawione przez Was spodki.

Wykorzystując resztki talerzy, masę naprawczą i farby spróbujcie zbudować nowe pojazdy latające dla kosmitów.

Wspólna ekspozycja prac.

Usiądźmy, przyjrzyjmy się powstałym pracom i spróbujmy odpowiedzieć na pytania.
Jak się bawiliście?
Czy jesteście zadowoleni z powstałych prac i dlaczego?
Co myślicie o pomaganiu innym?
Jakie wnioski wyciągnęliście z tej lekcji?

Wybrane przykłady realizacji z Warsztatu przeprowadzonego w Szkole Podstawowej nr 172 w Łodzi (2007)

Piotrek
Statek kosmiczny o wymiarach ok. 20 x 30 x 10 cm. Pomalowany zieloną, fluorescencyjną farbą. Posiada podnoszone klapy po obu stronach. Podnoszone są niestety „nieautomatycznie”, ale za to pojazd ma bardzo aerodynamiczny kształt.

Ola i Emilka
Zrobiły pojazd osiągający diabelskie prędkości. Twierdzą, że najszybszy w całej galaktyce. Jest czerwony, a jego dodatkowym wyposażeniem jest studnia. Ma 20 cm szerokości i aż 35 cm długości.

Tomek
Latający pojazd o kształcie wielkiego tankowca. Ma być niezniszczalny podczas gwiezdnych walk. Dodatkowo wyposażony jest w porcelanowe kolce. Ma około 10 cm szerokości i aż 40 cm długości.

Kasia
Jej pojazd ma kształt serca, żeby kosmici dobrze nas wspominali i żeby nas lubili. Jest również bardzo szybki i ma dużo radarów. Nie jest duży, ale ma bardzo wyrazistą czerwoną barwę. Dzięki temu bardzo dobrze go widać.

– Tak, jesteśmy zadowoleni z naszych prac.
– Nie myśleliśmy o pomocy kosmitom w trakcie pracy, a raczej o tym, żeby statki były szybkie, ładne i żeby miały aerodynamiczny kształt.
– To dobrze, że im pomogliśmy, teraz może nam podeślą nowe patenty na nowe wynalazki.
– Nasze pojazdy są niewykrywalne, ale widzialne.
– Jeden ma basen, a jeden studnię.