III rok 2006-2007

Warsztaty

Karolina Socha

Latający dywan

Motto:
Na magicznym dywanie wszystko możliwe się stanie.
Poznamy inne kultury, przemierzymy lądy i góry.

Dywan jaki jest każdy wie, lecz nie każdy zna jego historię. Zastępował wędrowcom posłanie, ogrzewał w razie potrzeby, a obecnie zdobi wnętrza. Jego ewolucja wiąże się z rozwojem kultury, która doskonaliła techniki wyplatania, wypracowując własny język ornamentów o znaczeniu symbolicznym, przedstawiającym, magicznym.
W różnych stronach świata motywy na dywanach są odmienne. Najsłynniejsze są dywany perskie, charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i misternością wzorów. W kulturze islamu dywan ma wyjątkowe znaczenie: oddziela modlącego się człowieka od ziemi, przybliżając go tym samym do Boga.

Cele:
– poznanie symbolicznych znaczeń ornamentów na dywanach,
– poznanie różnorodności dywanów na świecie,
– rozbudzenie wyobraźni,
– rozwijanie kreatywności.

Uczestnicy: młodzież w wieku 12–13 lat.
Miejsce: klasa, sala ze stołami.
Materiały: płótno bawełniane o formacie 40 x 40 cm przyklejone na filcowy podkład, pastele olejne, mazaki, ołówki, pędzle różnej grubości, farby plakatowe, nożyczki, tkaniny, pasmanteria, klej.
Czas: 1,5 godziny.

Przebieg warsztatu
Część I

Wizualizacja
Usiądźcie wygodnie. Przymknijcie oczy. Wykonajcie kilka oddechów. Sprawcie, aby Wasze ciało stało się odprężone, gotowe na przyjęcie Waszych wyobrażeń. Postarajcie się skupić tylko na tym, co tu i teraz. Zastanówcie się, co w naszych czasach jest dla człowieka ważne? Co może mieć szczególne znaczenie w naszym życiu i dlaczego? Co dla Was jest istotne i mogłoby stać się Waszym osobistym ornamentem, przynoszącym szczęście i pomyślność? Pomyślcie, jak przedstawić to za pomocą wzoru.

Część II
Rozważania o dywanach
Dywany są w większości domów. Często zapominamy o tym, że w ogóle istnieją. Chodzimy po nich, nie zwracając uwagi na ich piękno, bogate ornamenty, kolorystykę oraz misterne wykonanie. A przecież dywany towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Istnieje wiele baśni, zwłaszcza w kulturze wschodu, opowiadających o magicznych latających dywanach. Przenosiły one szukającego szczęścia właściciela w każdy, nawet najdalszy, zakątek świata.

Część III
Projekt i wykonanie własnego magicznego dywanu
Usiądźcie przy stole. Uruchomcie swoją wyobraźnię. Mając dany podkład, wypełnijcie go stworzonymi przez Was ornamentami. Wykonajcie własny latający dywan. Wybór motywów, materiałów i sposobu wykonania w pełni należy do Was. Ważne jest, by Wasze prace pokazywały to, co dla Was jest istotne, ważne, a być może magiczne.

Konfrontacja
Ułóżcie wszystkie prace obok siebie. Przyjrzyjcie się im dokładnie. Jakie wzory umieściliście na Waszych magicznych dywanach i dlaczego? Co one dla Was oznaczają? Czemu są ważne? Co mogą o Was powiedzieć Wasze prace?

Bibliografia
Littman E. (1960), Baśnie z tysiąca i jednej nocy, Warszawa: Nasza Ksiegarnia.
Coen L. (1978), The oriental rug, Nowy Jork: Wydawnictwo Harper and Row.
Pictor J. (1991), African textiles, Londyn: Wydawnictwo British Muzeum.
Zarif M. (1998), Dywany orientalne, Londyn: Wydawnictwo Middleton.

Opisy konkretnych realizacji, uwagi, refleksje
Wybrane przykłady realizacji z warsztatu przeprowadzonego w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi (2007)

Maciej
Robotyzacja
Opis realizacji
Na podkładzie 40 x 40 cm powstała prosta kompozycja oparta na trójkątach, dwa boczne wyklejone są żółtą i czerwoną tkaniną, środkowy przedstawia robota otoczonego błyskawicami. W dolnej części umieszczone zostały przyciski kontrolne do robota, zrobione z przyklejonych kolorowych plastikowych kółek.

Justyna
Bajkowa kraina
Opis realizacji
Praca inspirowana tradycyjnymi dywanami perskimi z uwzględnieniem motywu bordiury, otaczającej wewnętrzny bajkowy rysunek. Praca utrzymana jest w delikatnych barwach: beżach, brązach z akcentami zielonymi i różowymi, przywodzącymi na myśl obraz marzeń sennych.

Michał
Motyle życie
Opis realizacji
Niezwykle barwna praca przedstawia motyla na tle pejzażu stworzonego z kwadratowych kawałków półprzezroczystych tkanin. Jasne słońce oświetla moment trwania. Wyczuwalna jest ulotność radosnej chwili. Fiolety i błękity dominują w tym projekcie zupełnie jak w średniowiecznych witrażach.