Aldona Siech

Jestem balonikiem, zwiewnym, lekkim i łagodnym

"Balonik był różowy i lekki. Lżejszy od drewnianych samolotów wirujących dokoła karuzeli, od huśtawek fruwających nad placem i chyba nawet od wiatru, bo majowy wiatr unosił go bez żadnego wysiłku – lekko, leciutko nad skrzydłami karuzelowych samolotów i huśtawkami latającymi w powietrzu.
W. Chotomska

– wywołanie pozytywnych emocji,
– optymistyczne spojrzenie na rzeczywistość,
– poczucie beztroski,
– rozwijanie świadomości własnej ekspresji, własnego ja.

Uczestnicy: studenci.
Miejsce: ogródek działkowy w Zgierzu.
Materiały: kolorowe baloniki, farby, pisaki, flamastry.
Czas: 90 minut.

Zapoznanie uczestników warsztatu z treścią bajki „O różowym baloniku i szpilkach, które miały tępe łebki.”

Przed sobą macie kolorowe baloniki. Niech każdy z Was nadmucha kilka z nich. Rozluźnijcie się i wyobraźcie sobie, że jesteście takim okrągłym balonikiem, Wasze ciała są lekkie i zwiewne. Nie macie żadnych problemów, nic Was nie ogranicza. Poruszacie się łagodnie i swobodnie. Wznosicie się ku niebu i subtelnie opadacie na ziemię. Delikatnie odbijajcie baloniki, skaczcie i pląsajcie wśród nich. Bawcie się.

Wybierzcie spośród baloników jeden, ten który najbardziej Wam się podoba. Za pomocą dostępnych środków plastycznych pokażcie na balonie pozytywne emocje, jakie właśnie Wam towarzyszą i jakie każdy z Was chciałby przekazać innym. Nadajcie balonikowi swoje cechy.

Jak się bawiliście? Co dostrzegliście w sobie podczas warsztatu? Jak często tak się zachowujecie? Co uzyskaliście dzięki temu warsztatowi?

Chotomska W. (1977), Bajki z 1001 Dobranocy, Warszawa: Nasza Księgarnia.

Wybrane przykłady realizacji z Warsztatu przeprowadzonego ze studentami Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2007)

Basia
Było relaksująco i beztrosko. Odkryłam, że zabawa z balonami jest bardzo relaksująca dla mnie. Przyjemny powrót do dzieciństwa, pozytywne emocje, dobry humor, oderwanie od codzienności.
Opis realizacji
Żółty balonik pomalowany farbami plakatowymi. Widoczne są tu przypadkowe wzory, od kółeczek po nieregularne plamki. Dominują kolory: niebieski, różowy, czerwony. Widoczne są pociągnięcia pędzla. Całość ma lekki, wesoły charakter.

Karolina
Zauważyłam, że potrafię używać inne kolory niż czarny i czerwony.
Opis realizacji
Czerwony balonik, na którym przedstawiona jest abstrakcyjna twarz. Do realizacji użyto farb akrylowych oraz flamastrów. Autorka wykorzystała pogodne odcienie niebieskiego: turkus, błękit, ultramaryna.

Wspaniale sie bawiłem. Taka głupawka zdarza mi się raczej rzadko.
Opis realizacji
Zielony balon pokryty rysunkami wykonanymi czarnym flamastrem. Autor w zabawny sposób zilustrował przebieg warsztatu. Pokazane są tu postacie przedstawiające innych uczestników zajęć. Rysunki są proste, ukazane z dziecięca naiwnością.

Agata
Dużą radość sprawiło mi skakanie wśród balonów.
Opis realizacji
Różowy balonik pomalowany farbami akrylowymi i flamastrami. Praca bardzo kolorowa, ekspresyjna i radosna. Widoczne są tu nieregularne i abstrakcyjne formy.