Łukasz Leszczyński

Walka dobra ze złem w bajkach

– zapoznanie się z rodzajami i symboliką sztandarów, chorągwi i proporców,
– wzbogacenie dziecięcej wrażliwości i wyobraźni,
– zdobycie umiejętności łączenia różnorodnych materiałów techniką aplikacji.

Uczestnicy: uczniowie 3 klasy gimnazjum.
Miejsce: park.
Materiały: flagi, farby akrylowe, pędzle, kolorowe materiały, włóczka, guziki, zszywacze, klej, drewniane kije.
Czas: 2 godziny.

Rozmowa na temat obrazu świata, ścierania się sił dobra i zła w bajkach. Przywołanie wyobrażeń fantastycznych postaci utożsamianych z dobrem lub złem. Rozmowa o symbolicznym znaczeniu sztandaru, chorągwi, proporca w walce. Prezentacja reprodukcji dawnych chorągwi.

Młodzież na przygotowanych płachtach białego materiału wykonuje techniką aplikacji własne flagi, gdzie awers i rewers, na zasadzie kontrastu, odpowiadają pierwiastkom dobra i zła, utożsamianym przez przywołane w rozmowie postacie.

Uczestnicy po wykonaniu flag osadzają je na drzewce i wspólnie, w przestrzeni pejzażu aranżują pochód flag – sztandarów.

Czy dobrze się bawiliście? Jakie postacie były dla Was inspiracją? W jaki sposób, jakimi środkami plastycznego wyrazu przedstawiliście kontrast postaci? Jak zachowuje się flaga na wietrze? Czy jej obraz jest jednoznaczny?

Bibliografia
Carr-Gomm S. (2001), Słownik symboli w sztuce; motywy, mity, legendy w malarstwie i rzeźbie, Warszawa: RM.
Ney-Krwawicz M. (1991), Bojowe sztandary i proporce, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza.
Żakiewicz A. (2005), Władysław Hasior, Warszawa: Muzeum Narodowe.

Wybrane przykłady realizacji w ramach 6. Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta, Poznań 2007:

Helena
Wybrany bajkowy motyw: Anioł i diabeł
Opis realizacji
Na białej tkaninie formatu 60 x 60 cm przedstawiona negatywna postać za pomocą czerwonych ścinków materiału, nitek i guzików. Postać anioła skomponowana z niebieskich fragmentów tkanin, białych koronek i barwnej muliny.

Marta
Wybrany bajkowy motyw: Dziewczyna i śmierć
Opis realizacji
Sztandar wykonany na białej tkaninie formatu 60 x 60 cm. Śmierć przedstawiona za pomocą czarnej tkaniny i nici. Obraz dziewczyny z bukietem kwiatów wykonany barwną muliną i kolorowymi ścinkami materiałów (część bukietu namalowana farbami).

Martyna
Wybrany bajkowy motyw: Drzewo życia i drzewo śmierci
Opis realizacji
Sztandar wykonany farbami akrylowymi na białej tkaninie formatu 50 x 60 cm. Drzewo życia przedstawione w odcieniach bieli. Roślinie towarzyszą białe motyle. Opozycję stanowi czarny wizerunek martwego drzewa z dużym, drapieżnym ptakiem na gałęzi.

Cyryl
Wybrany bajkowy motyw: Porządek i chaos
Opis realizacji
Sztandar wykonany na białej tkaninie formatu 50 x 60 cm. Ład przedstawiony za pomocą wielobarwnych prostokątów, wyciętych z tkanin lub namalowanych, uporządkowanych w formacie. Chaos to przypadkowy dynamiczny układ kolorowych nici, włóczki, guzików, ścinków materiału i plam farby.

Renata
Wybrany bajkowy motyw: Pejzaż pogodny i pejzaż burzowy
Opis realizacji
Sztandar wykonany na białej tkaninie formatu 50 x 60 cm w technice akrylowej. Pejzaż słoneczny, pogodny to falujące pagórki w błękicie i zieleniach. Pejzaż burzowy to skaliste, zygzakowate grzbiety górskie, niebo z piorunami. Krajobraz w gamie czerwieni i czerni.