III rok 2006-2007

Warsztaty

Ewelina Krzyżostaniak

Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kim ja jestem w dzisiejszym świecie?!

Lustereczko nasze drogie, pokaż nam co kryjesz w sobie...
Czymże jest odbicie moje, kiedy znosi życia trudy, znoje...
Uśmiech wszak szeroki, wielki, ale czy nie skrywa usterki?
Oczy niby duże, lśniące... a może w głębi płaczące?
Lustereczko nasze drogie, pokaż nam co skrywasz w sobie...
Czy pod płaszczem hardej miny nie ma w środku potuliny...?
Czy pod grubą skórą złości nie gromadzą się miłości...?
Tym sposobem, moi mili, wniosek płynie w tejże chwili...
Zwierciadełko ma znaczenie, gdy oddaje otoczenie...
Skrywa duszę, serce, myśli i to co nam się przyśni...
Więc gdy w poszukiwaniu samego siebie trwasz...
Zajrzyj w lustro, które w sercu masz.

Inspiracją warsztatu jest motyw lustereczka zaczerpnięty z bajki Królewna Śnieżka. Lustro będzie próbą stworzenia autoportretu, poprzez pryzmat własnego wnętrza. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję porównać siebie do postaci ze świata bajek, będą mogli odnaleźć w nich pozytywne cechy, które charakteryzują ich samych.

Cele:
– wgląd w samego siebie,
– poznanie własnego „ja”,
– konfrontacja z własnymi emocjami, uczuciami,
– rozwój kreatywności i wyobraźni.

Uczestnicy: Studenci III i IV roku Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Miejsce: sala ze stołami, Wydział Edukacji Wizualnej, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Materiały: lustra, farby, flamastry, pastele olejne, papier kolorowy, gazety, klej, nożyczki.
Czas: 1,5 godziny.

Przebieg warsztatu
Część I

Krótka rozmowa z uczestnikami na temat bajek z dzieciństwa. Kto był Waszym ulubionym bohaterem bajkowym? Jak w dzieciństwie wyobrażaliście sobie swoją przyszłość? Czy Wasze marzenia oraz wyobrażenia o sobie mają odzwierciedlenie w teraźniejszości?

Część II
Każdy z Was ma przed sobą lustro, spójrzcie w nie i odpowiedzcie sobie na pytanie: kogo tam widzicie? Za pomocą dostępnych materiałów plastycznych przedstawcie własne portrety w zetknięciu ze światem bajek.

Część III
Pokaz skończonych prac, próba odgadnięcia przez pozostałych uczestników, czyj wizerunek widnieje na danym lustrze oraz do jakiej postaci baśniowej można go porównać?

Konfrontacja
Pytania do uczestników odnośnie zrealizowanego warsztatu.
Czy warsztat pobudził drzemiące w Was wspomnienia z dzieciństwa, wyobrażenia o Was samych, Wasze emocje? Czy warsztat pomógł odpowiedzieć Wam na pytanie: kim jestem w dzisiejszym świecie? Czy podczas realizacji projektu byłeś szczery wobec samego siebie? Co zyskałeś po tym warsztacie?

Bibliografia
Grimm J. i W. (2005), Królewna Śnieżka i inne baśnie, Warszawa: Wilga.
Kriegeskorte W. (2002), Giuseppe Arcimboldo. 1527–1593, Kolonia: Taschen/TMC Art.


Opisy konkretnych realizacji, uwagi, refleksje

Wybrane przykłady prac zrealizowanych podczas warsztatu ze studentami Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Katarzyna
Opis realizacji
Autoportret wykonany na lustrze formatu 20 x 30 cm metodą collage. Fragmenty wyciętych gazet stanowią tło dla głównej postaci, jaką jest Pyza na łódzkich dróżkach.
Jej sylwetka przedstawiona jest za pomocą czarnego flamastra, a gdzieniegdzie wyłania się kolor czerwony. Autoportret wykonany przy użyciu dużej syntezy cechują: wyraźne podziały płaszczyzny, duża oszczędność środków wyrazu, oszczędność w kolorze.

Paulina
Opis realizacji
Autoportret namalowany na lustrze formatu 20 x 30 cm. Autorka przedstawiła siebie jako pszczółkę Maję. Jest ona malowana bardzo ekspresyjnie, przy użyciu wielu kolorów. Praca charakteryzuje się dużą swobodą w nakładaniu farby na lustro, w ten sposób powstają różne, ciekawe faktury wzbogacające efekt końcowy.

Milena
Opis realizacji
Lustro formatu 20 x 30 cm pokryte jest kolorem błękitnym. Autorka przedstawiła siebie jako kota o imieniu CZU CZU, który w różnych odcieniach koloru niebieskiego widnieje na lustrze. Jest to realizacja malarska, która w połączeniu z papierem i flamastrem tworzy ciekawą kompozycję.